Havacılık Tıp Merkezi

havacilik-1200x473.jpg

Pilotların periyodik sağlık muayenelerini, tüm dünyayı kapsayan Uluslararası Sivil Havacılık Organizasyonu ICAO (International Civil Aviation Organization) ve Avrupa ülkelerini kapsayan Birleşik Havacılık Düzenlemesi JAR-FCL 3 (Joint Aviation Regulation) sağlık kurallarına göre yapmak kaydıyla ‘ULAŞTIRMA BAKANLIĞI / SİVİL HAVACILIK GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’ nün verdiği yetkiye dayanarak bünyesinde bulundurduğu ilgili branşlardan (KBB-GÖZ-NÖROPSİKİYATRİ-DAHİLİYE-NÖROLOJİ) uzman hekimlerin ve uçuş hekimlerinin oluşturduğu sağlık kurulundan ibaret bir Tıp Merkezidir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından yetki verilen bir uçuş hekimi bu sağlık kurulunun başı olarak görev yapar ve sağlık kurulunun verdiği kararlara ICAO ve JAR-FCL 3 kurallarının tatbik edilmesini sağlar. Sonuçların değerlendirilmesi, sertifikaların ve raporların imzalanmasından da sorumlu olur. Merkezimizde; pilot, uçak bakım teknisyeni, dispatcher, hava trafik kontrolör, load master ve kabin memurlarının ilk / periyodik sağlık muayenelerinin yanı sıra apronda araç kullanabilmek için gerekli olan sağlık muayenesi de yapılmaktadır.

PİLOTAJ MUAYENESİ

1.Temmuz.2005 tarihinden sonra SHGM tarafından muayenelerin kapsamında değişiklikler yapılmış, bu değişikliklerle beraber 1. sınıf ve 2. sınıf ilk ve periyodik muayeneler birbirinden ayrılmıştır.

Bunun yanı sıra yine yapılan değişikliklerle yaşa ve sınıfa göre farklılık gösteren periyodik muayenelerdeki tetkikler her gelişte farklı olmakta ve buna bağlı olarak fiyatlara da yansımaktadır.

Özel Antalya Anadolu Hastanesi 14/06/2011 tarihi itibariyle periyodik muayene yetkisini alarak pilotaj muayenelerinde bugüne kadar sürekli yükselen kalitesiyle pilotlara ve pilot adaylarına hizmet sunmaya devam etmektedir.


Bu Birimdeki DoktorlarımızCopyright by Anadolu Hastanesi 2016. All rights reserved.